Krzysztof Skiba

Muzyk

Artysta rozrywkowy, telewizyjny showman, felietonista, autor tekstów piosenek i tekstów satyrycznych, happener, wokalista rockowy. W 1989 ukończył studia kulturoznawcze na Wydziale Teorii Literatury Teatru i Filmu Uniwersytetu Łódzkiego, specjalność teatrologia. W latach 80. lider łódzkiej Pomarańczowej Alternatywy, ruchu happeningowego który ośmieszał system komunistyczny. Znany jest przede wszystkim jako współzałożyciel, autor tekstów, frontman i wokalista powstałego w 1988 zespołu rockowego Big Cyc, z którym nagrał 17 płyt, sprzedanych w łącznym nakładzie ponad 2 mln egzemplarzy. Nagrał też dwie płyty solowe. Ma na koncie wiele Złotych Płyt i przebojów (m.in. Berlin Zachodni, Makumba, Dres, Świat według Kiepskich).

Był autorem scenariuszy oraz gospodarzem licznych programów telewizyjnych m. in. Lalamido (TVP 2, 1992-1999) z Pawłem Konnakiem, „Uwaga! Hotel” (Polsat 2003). Podróże z żartem (TVP 2, 2007) z Beatą Pawlikowską, Mini Szansa na Sukces (TVP 2, 2007-2009), Skibomagiel (Tele 5, 2007). Występował też w rolach epizodycznych w serialach komediowych (m. in. „Król przedmieścia”,  „Szpital na perypetiach”, "Świat według kiepskich"). W 2006 roku tygodnik „Polityka” zaliczył go do pierwszej dziesiątki najlepszych showmanów telewizyjnych w kraju. W 2014 roku wygłosił serię satyrycznych komentarzy pod nazwą "Skiby wywody"  w programie  "Świat się kręci" (TVP 2). Stale pojawia się także jako komentator rzeczywistości w programie "Pytanie na śniadanie" (TVP 2).  

Publikował felietony w „Gazecie Wyborczej” (1989-2001). Współpracował też m. in. z miesięcznikami dla mężczyzn takimi jak „CKM”  czy „Playboy”.  Przez jedenaście lat (2002-2013) publikował felietony na łamach tygodnika „Wprost”. Opublikował wybór felietonów „Skibą w mur” (Wydawnictwo Zysk 2005), „Opowiadania podwodne” (Wydawnictwo Zysk 2009) oraz wspólnie z Jarosławem Janiszewskim i Pawłem Konnakiem  „Artyści, wariaci, anarchiści – opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80.” (wydawnictwo Narodowe Centrum Kultury 2010), a także książkę wspomnieniową "Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia" (Narodowe Centrum Kultury 2014)  W 2013 prezydent RP na wniosek IPN odznaczył Krzysztofa Skibę krzyżem "Wolności i Solidarności". Odznaczenie to przyznawane jest za działalność wolnościową w czasach PRL.    

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Partner Startegiczny
Partnerzy Główni
Partner technologiczny
Partnerzy Wspierający